Incredibilă răsturnare de situație! Victor Ponta a făcut o mișcare fulger care a luat pe toată lumea prin surprindere

1

Desemnarea lui Adrian Veștea pentru funcția de prim-ministru de către președintele Nicușor Dan a provocat un nou val de reacții pe scena politică românească. Decizia a stârnit controverse puternice, mai ales în interiorul Partidului Național Liberal, unde unii lideri au luat în calcul inclusiv sesizarea Curții Constituționale. În acest context tensionat, fostul premier Victor Ponta a intervenit public și a susținut că șeful statului a acționat în limitele Constituției.

Victor Ponta, înscris recent în Grupul Parlamentar „Uniți pentru România” din Camera Deputaților, a comentat situația apărută după nominalizarea lui Adrian Veștea. Grupul din care face parte s-a format în urma reorganizării grupului POT. Ponta fusese exclus din PSD în martie 2025, la o zi după ce și-a depus candidatura la alegerile prezidențiale.

Victor Ponta susține decizia președintelui Nicușor Dan

Tensiunile au crescut după ce președintele Nicușor Dan l-a desemnat pe Adrian Veștea, prim-vicepreședinte al PNL, pentru formarea noului Guvern. Hotărârea a fost criticată de o parte a liberalilor, dar și de alți actori politici, care au susținut că nominalizarea ar fi fost făcută fără consultări suficiente și fără acordul partidului din care provine premierul desemnat.

Discuțiile au vizat și interpretarea articolului 103 din Constituția României, care prevede consultarea partidelor parlamentare înainte ca președintele să desemneze un candidat pentru funcția de prim-ministru. În timp ce în PNL s-a vorbit despre posibilitatea unei sesizări la CCR, Victor Ponta consideră că președintele avea dreptul să facă o nominalizare, mai ales în condițiile în care partidele nu ar fi venit cu propuneri clare.

Întrebat dacă i se pare constituțional ca șeful statului să desemneze un premier care nu are sprijinul propriului partid, fostul premier a făcut o comparație cu o situație din trecut, din perioada în care Traian Băsescu era președinte.

Victor Ponta a amintit că și Traian Băsescu ar fi luat în calcul, la un moment dat, să numească un alt lider politic în funcția de premier, însă în final l-a desemnat pe el. Fostul premier a subliniat că, din punctul său de vedere, esențial este faptul că președintele actual a fost ales prin vot și are atribuții constituționale.

„Președintele a fost votat, eu am candidat împotriva domniei sale, deci nu sunt neapărat obiectiv. E constituțional să aleagă pe cine dorește domnia sa, din moment ce partidele n-au propus”, a explicat Victor Ponta.

Fostul premier a precizat că grupul „Uniți pentru România”, atunci când a mers la Cotroceni, l-a propus pe el pentru funcția de prim-ministru. În schimb, potrivit lui Ponta, PSD și PNL nu ar fi prezentat propuneri concrete pentru Palatul Victoria.

„PSD înțeleg că n-a propus premier. PNL-ul n-a propus. Păi și atunci ce să facă? Trebuie să numească pe cineva președintele. Da, a făcut foarte bine că a numit pe cineva”, a mai spus Victor Ponta.

Acesta a ironizat și instabilitatea politică din ultimii ani, arătând că România a schimbat foarte mulți premieri într-un interval relativ scurt. Ponta a spus că, deși au trecut 11 ani de când a fost el prim-ministru, Adrian Veștea ar fi, în opinia sa, al doisprezecelea premier de atunci.

Fostul lider PSD a descris această succesiune rapidă de guverne drept o situație anormală, susținând că o țară care schimbă 11 sau 12 prim-miniștri în aproximativ un deceniu transmite imaginea unei instabilități profunde.

Victor Ponta respinge acuzațiile privind influențarea voturilor

În aceeași intervenție, Victor Ponta a vorbit și despre speculațiile potrivit cărora ar încerca să influențeze voturi în Parlament. Fostul premier s-a arătat deranjat de astfel de interpretări și i-a criticat dur pe cei care susțin această variantă.

Ponta a afirmat că are în continuare prieteni în conducerea PSD și că i-a întrebat direct dacă au nevoie de experiența sa politică. Potrivit acestuia, răspunsul primit a fost că nu este nevoie de implicarea sa.

Fostul premier a susținut că, în aceste condiții, a ales să se alăture unui grup de oameni mai tineri, cu care poate discuta și colabora. El a respins ideea că ar manevra voturi sau că ar acționa din umbră pentru a influența formarea unei majorități.

„Eu i-am întrebat pe prietenii mei, care sunt liderii PSD: aveți nevoie cumva de mine, de experiența mea? Nu, n-avem nevoie de tine. Vă supărați dacă plec la o echipă de oameni tineri care mă ascultă, cu care mă sfătuiesc, cu care stau la masă? Nu ne supărăm”, a declarat Victor Ponta.

În final, fostul lider social-democrat a criticat o parte dintre comentatorii politici care au lansat astfel de ipoteze, afirmând că aceștia repetă scenarii fără fundament.

„Ăia nu-s analiști, ăia-s niște papagali care spun chestia asta”, a afirmat Victor Ponta.

Intervenția fostului premier vine într-un moment tensionat pentru scena politică, în care desemnarea lui Adrian Veștea a produs nemulțumiri importante în PNL și a redeschis discuțiile despre atribuțiile președintelui, relația dintre Cotroceni și partide, dar și fragilitatea majorităților parlamentare din România.